با تصمیم اداره اوقاف بنای تیموری «شاهزاده احمد» الوار گرمسیری اندیمشک تخریب می‌شود

در شمال شهرستان اندیمشک در استان خوزستان بنای بقعه ایی معروف به شاهزاده احمد از دوره تیموری و اواخر عهد مغول وجود دارد که با تصمیم اداره اوقاف و امور خیریه مشترک دو شهرستان اندیمشک و دزفول تخریب می‌شود.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اعلام این مطلب گفت: از دو سال پیش ساخت یک بنای جدید ۲۰۰۰ متر مربعی در دور تا دور این بنای قدیمی که از گنبدی متعلق به دوره تیموری برخوردار است آغاز گردیده اما تا کنون پیگیری‌های جزیی اداره میراث فرهنگی اندیمشک برای رهایی این بنا از داربست‌های نصب شده و دیوارهای ایجاد شده بی نتیجه مانده است.

مجتبی گهستونی افزود: از سوی دیگر عدم به ثبت رسیدن این بنای تاریخی در فهرست آثار ملی باعث گردیده که ادراه میراث فرهنگی اندیمشک نتواند پیگیری‌های لازم را برای جلوگیری از تخریب به عمل آورد.

وی بیان کرد: به اعتقاد مردم شاهزاده احمد از اعقاب امام موسی کاظم(ع) است و به شاه چراغ مشهور است. این امام زاده را به نام‌های "گگ احمد و سید احمد" نیز خطاب می کنند. راولینسن انگلیسی پس از بازدید از این بنای تاریخی اعتقاد پیدا کرده است که شاهزاده احمد از زمره اولیای حق محسوب می شود و به همین خاطر است که او ارادتمندان فراوانی دارد.

شهر: 
دسته بندی: