بافت‌های تاریخی خوزستان در حال تخریب هستند

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان گفت: برای حفاظت از بافت‌ها تاریخی استان تاکنون اقدامی نشده و آنها در حال تخریب هستند.

مجتبی گهستونی به مناسبت آغاز هفته میراث فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار داشت: تعیین حریم ابنیه تاریخی در خوزستان می‌تواند نقش بسیار مهمی در حفاظت از این آثار داشته باشد، از این رو باید تلاش شود تا بستری برای تعیین حریم آثار تاریخی در استان خوزستان فراهم شود.

وی با اشاره به مشکلاتی که برای تعیین حریم آثار و بناهای تاریخی در استان خوزستان وجود دارد، گفت: تعیین حریم آثار تاریخی نیازمند کارشناسی و تخصص خاص است که بدنه کارشناسی اداره کل میراث فرهنگی در استان از این توانایی برخوردار نیست، از این رو با تعلل‌ فراوان انجام می‌شود.

این دوستدار میراث فرهنگی با اشاره به برخی از مشکلات موجود در خوزستان گفت: برای تعیین حریم آثار تاریخی در استان باید اطلاعات دقیق و به روز شده‌ای از آثار تاریخی در دست باشد، این در حالی است که در اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان چنین اطلاعاتی در دست نیست.

گهستونی با اشاره به تغییر مدیریت در اداره کل میراث فرهنگی استان گفت: تغییر مدیریت در اداره کل میراث فرهنگی باعث شده است که مدیر جدید تلاش خود را برای شناسایی وضعیت موجود افزایش دهد و انجمن‌های میراث فرهنگی نیز برای حمایت از وی از هیچ تلاشی فروگذاری نمی‌کنند.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان گفت: مدیر کل جدید میراث فرهنگی استان به شایستگی مشکلات میراث فرهنگی را استان خوزستان را شناخته است و به این دلیل به ناتوان بودن بدنه کارشناسی استان اذعان دارد.

وی با اشاره به اینکه در استان خوزستان شش شهر دارای بافت تاریخی وجود دارد، گفت: برای حفاظت از این بافت‌ها تاکنون هیچ اقدامی نشده و بافت‌های تاریخی در استان خوزستان در حال تخریب است و شهرستان‌های دارای بافت تاریخی گاهی بدون اداره میراث فرهنگی هستند.

این فعال امور فرهنگی و گردشگری وضعیت برخی از شهرهای استان خوزستان از لحاظ نگهداری بافت‌های تاریخی را بسیار بحرانی توصیف کرد و افزود: وضعیت در برخی از شهرهای استان به دلیل بالا بودن ترافیک شهری بسیار بحرانی است و مسئولان سیاسی و عمرانی در برخی از شهرها به میراث فرهنگی فشار می‌آورند که اجازه تعریض خیابان‌های شهر را در مناطق دارای بافت تاریخی بدهد که این امر خلاف قانون است.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر در استان خوزستان بیش از ۸۰۰ اثر تاریخی به ثبت رسیده است ولی این آثار بدون هیچ مشخصات کاملی در اداره میراث فرهنگی به حال خود رها شده‌اند و باید به این مشکل رسیدگی شود.

گهستونی با تاکید بر اینکه برای حفاظت از میراث فرهنگی باید گارد حفاظت تقویت شود، گفت: در استان خوزستان گارد حفاظت به دلیل نداشتن نیرو بسیار ضعیف عمل می‌کند.
 

دسته بندی: