انجمن دوستداران میراث فرهنگی باغملک: تبدیل گور دخمه‌ها به انبار علوفه و تخریب بخشی از سنگ‌نگاره «رود نو»

مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی باغملک گفت: تنها نقش برجسته‌ای که تاکنون در باغملک کشف شده نقش برجسته "رود نو" می‌باشد که در بازدیدهای اخیر انجمن از این نقش برجسته متوجه از بین رفتن بخشی از آن در اثر حفاری‌های غیرمجاز شد.

یونس شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان بیان کرد: این نقش برجسته در منطقه سرحانی شهر صیدون باغملک در گور دخمه‌ای صعب‌العبور به دست آمده است. بازدیدهای سال گذشته انجمن دوستداران میراث فرهنگی این شهرستان متوجه حفاری‌هایی در کنار این اثر شدیم که با توجه به بقایای دینامیت می‌توان گفت تخریب بر اثر انفجار با دنیامیت بوده است.

وی افزود: این در حالی است که در بازدیدهای مجدد ماه گذشته از این اثر با ارزش متوجه تخریب و از بین رفتن پای راست این نقش برجسته تا قوزک شده‌ایم. متاسفانه این نقش برجسته با توجه به منحصر به فرد بودن آن تاکنون از سوی سازمان میراث فرهنگی به ثبت در فهرست آثار ملی کشور نرسیده است. این در حالی است که از سال ۸۷ تاکنون انجمن درخواست‌‌های مکرری در این خصوص انجام داده که هنوز نتیجه‌ای حاصل نشده است.

او خاطرنشان کرد: نقش برجسته رود نو در فاصله حدود ۵ / ۲ کیلومتری جنوب غربی روستای سرحانی و در فاصله ۴۵ کیلومتری از مرکز شهر باغملک در میان دره سنگی پهن و وسیع به ابعاد حدود شش در ۵/۲متر در گوردخمه‌ای معروف به رود نو واقع شده است. این نقش برجسته دارای ارتفاعی به طول ۶۳ سانتی‌متر، عرض ۲۳ سانتی‌متر و طول پای ۲۶ سانتی‌متر می‌باشد.

شفیعی توضیح داد: حالت ایستادن این نقش برجسته به طرزی منحصر به فرد است به طوری که حالت بدن آن تمام رخ بوده اما چهره آن به صورت نیم رخ قرار گرفته است. همچنین این نقش برجسته بر خلاف سایر نقش برجسته‌های به دست آمده تاکنون که کفش‌های کوتاه بر پا دارند چکمه پوشیده و دست به سمت آتشدان قرار گرفته در محل اشاره می‌کند.

وی تصریح کرد: آرایش موهای نقش برجسته رود نو به گونه‌ای است که همانند گیسی در پشت سر او جمع شده است. نوع لباس آن بسیار جالب توجه بوده و شباهت چندانی با لباس‌هایی که تاکنون در سایز نقش برجسته‌ها دیده شده ندارد. در این نقش برجسته مرد شلواری گشاد بر پا دارد.

او یادآور شد: گوردخمه‌ها یکی از مکان‌های دفن موقت در آیین زرتشتیان به شمار می‌رود و متعلق به دوره حکومت هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان است. گوردخمه‌ها به ۲ شکل کندن سوارخ درون کوه به شکل صلیب همانند آثار موجود در تخت جمشید و نقش بیستون و دیگری کندن سوراخ در درون سنگ که معروف به برد گوری است، وجود دارند. برد گوری در سنگ بزرگی که در مجاورت دید روستاییان در بالای کوه یا رودخانه باشد به طوری که از خطرات ایمن بماند، ایجاد می‌شود.

شفیعی گفت: یکی از دریچه‌های ورودی سمت راست گور دخمه‌ دارای ابعاد یک در یک است که ظرفیت حضور ۲ نفر را دارد.  متاسفانه در حال حاضر گور دخمه‌های این منطقه به محل نگهداری علوفه حیوانات برای عشایر تبدیل شده‌اند. همچنین با توجه به شواهد موجود احتمال داده می‌شود قدمت این گوردخمه‌ها متعلق به دوره ‌اشکانی و مربوط به سلسله ایلیمایی باشد.

مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی باغملک خواسته‌های این انجمن را در خصوص نقش برجسته رود نو چنین بیان کرد: سال گذشته انجمن نامه نگاری‌های متعددی را برای ثبت و حفاظت از این اثر تاریخی انجام داد که متاسفانه تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشده است. وقتی نقش برجسته‌ای با این ظرافت در منطقه به دست می‌آید به این معنا است که نقش برجسته‌های دیگری در این محل وجود دارند.

وی افزود: با توجه به صعب‌العبور بودن منطقه سرحانی شهر صیدون فصل زمستان بهترین فرصت برای فعالیت قاچاقچیان در این منطقه به شمار می‌رود. به همین منظور انجمن آمادگی خود را برای هر گونه همکاری با سازمان میراث فرهنگی استان به منظور حفظ، تحقیق و کاوش در صورت صدور مجوز از سوی این سازمان برای بررسی منطقه و مستقر کردن کارشناسان مربوطه خود در آن اعلام می‌کند.

شهر: 
دسته بندی: