اعضای سفارت فنلاند از تشکوه و چشمه های ماماتین در خوزستان دیدن خواهند کرد

کاردار فرهنگی سفارت فنلاند و کارکنان این سفارت در پی انتشار گزارش معرفی جاذبه های گردشگری رامهرمز از جمله تشکوه و چشمه های قیر در خبرگزاری مهر از شهرهای رامهرمز و ایذه در استان خوزستان بازدید می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، این گروه با همکاری انجمن تاریانای خوزستان و باشگاه گردشگری این استان فردا ( پنجشنبه ) از جاذبه های گردشگری تشکوه و چشمه های قیر دیدن می کنند.

این گروه اردیبهشت ماه نیز از مناطق گردشگری شوش و چغازنبیل بازدید کرده بودند. در شهر رامهرمز کوهی وجود دارد که در اثر انشعاب گاز از درون حفره های آن آتشی به بیرون شعله می کشد و منظره زیبایی را در تاریکی شب پیش روی هر عابر می گذارد.

اما غیر از این کوه که به تشکوه معروف است در منطقه ماماتین شهر رامهرمز چشمه های زیادی وجود دارد که از آنها به صورت طبیعی قیر بیرون می آید. ۱۰چشمه قیر طبیعی موجود در ماماتین به شکل تنورهای نانوایی هستند و با مصالحی مانند قلوه ‌سنگ و ملات ساروج‌ در دو طرف یک مسیل کم آب قرار دارند. طلای سیاهی که با نفت ترکیب شده از چشمه های سیاه رنگ می جوشد و با آب رودخانه ای به نام رود زرد رامهرمز ترکیب می شود و در نهایت وقتی از غلظت نفت و قیر آن کم شد به زمینهای کشاورزی می رسد. قدیمی‌ها این رودخانه و آن قیر سیاه را خون اژدهایی می‌دانستند که در نبرد با اسفندیار رویین تن کشته شد.

 

شهر: 
دسته بندی: