اشکفت سلمان ایذه پاتوق معتادین به مواد مخدر شده است

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه گفت: اگرچه از سال‌های نچندان دور که مردم منطقه به مناسبت‌های مذهبی مختلف گروه گروه و دسته دسته به اشکفت سلمان می آمدند خبری نیست؛ هنوز هستند کسانی که  هر از گاهی با روشن کردن شمع و نماز گزاردن در این مکان قداست اشکفت سلمان را باور دارند.

نعمت‌الله سلحشور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان بیان کرد: در واقع باید گفت نیایشگاه ایلامی تاریشا که در دوره اسلامی به اشکفت سلمان معروف شده است پس از گذشت حدود ۳۰۰۰ سال هنوز پذیرایی نیایشگرانی است که تقدس این مکان را از نیاکان باستانی خود نسل به نسل تا به امروز در دل‌هایشان حفظ کرده‌اند. از این رو، اگر بخواهیم این نیایشگاه را کهن‌ترین نیایشگاه زنده ایران بنامیم، بدون شک به بی‌راهه نرفته‌ایم.

سلحشور اظهار کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد موضع دردناکی هستیم که نه تنها چهره زیبای این مکان تاریخی ـ فرهنگی را مخدوش ساخته بلکه موجب آزرده خاطر شدن گردشگران و دوستدارن میراث فرهنگی و نا‌امنی منطقه گشته است.

وی ادامه داد: در تنگه‌ای که نیایشگاه تاریشا در آن واقع شده اشکفت‌ها و پناهگاه‌های صخره‌ای زیادی وجود دارد. اگر چه این عارضه‌های طبیعی می‌توانست برای گردشگران و توریست‌ها جالب توجه باشد و ضمن بازدید در این اماکن دلنشین به استراحت نیز بپردازند؛ با سهل‌انگاری مسؤولان اشکفت‌ها و پناهگاه‌های صخره‌ای به جایگاهی امن جهت تجمع مصرف‌کنندگان مواد مخدر تبدیل شده است که گهگاهی با مصرف بیش از حد مواد افیونی از حالت عادی خارج و  صحنه‌های نگران‌کننده‌ای به وجود می‌آورند.

این دوستدار میراث فرهنگی تاکید کرد: البته این موضوع شامل دیگر جایگاهای باستانی از جمله کول فرح نیز می‌شود. با توجه به این که تنگه کول فرح چند کیلومتر از شهر فاصله دارد و نیروی انتظامی هیچ گونه نظارتی بر این منطقه ندارد یک حاشیه امنیتی به مراتب  مناسب‌تر از اشکفت‌سلمان را برای مصرف‌کنندگان مواد مخدر که عمدتا جوانان و نوجوانان هستند به وجود آورده است.

شهر: 
دسته بندی: