آیا شوش دوباره در کانون توجه میراث فرهنگی قرار می گیرد؟

مرمت قلعه فرانسوی، ساماندهی اشیاء باستانی، استخوان‌های حیوانی و انسانی بدست آمده از کاوش‌های باستان شناسی و همچنین مرمت کاخ شائور و آپادانا و شهر پانزدهم از جمله برنامه های پایگاه میراث فرهنگی شوش در سال 87 خواهد بود که پس از تصویب اجرا می‌شوند. به این ترتیب پس از مدت ها دوباره شوش در کانون توجه باستان شناسان قرار گرفته‌است.

محوطه باستانی شوش پس از مدت‌ها دوباره در کانون توجه مسئولان سازمان میراث فرهنگی قرار می‌گیرد. به زودی در جلسه‌ای 5 ساعته، برنامه ساماندهی و حفاظت این محوطه باستانی توسط اعضای پایگاه پژوهشی شوش مصوب می‌شود.


"محمدرضا چیت ساز"، مدیر پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی و گردشگری شوش دراین باره به CHN گفت: «19 آبان امسال جلسه‌ای 5 ساعته در دفتر پایگاه شوش برگزار می‌شود و از تمام صاحب نظران این محوطه باستانی دعوت به عمل می‌آید. در این جلسه برنامه های سال 87 مصوب خواهد شد.»

وی درباره برنامه ریزی های انجام گرفته برای سال 87 به CHN گفت: «یکی از برنامه‌های مهم پایگاه شوش، مرمت و ساماندهی قلعه شوش با همان قلعه فرانسوی‌ها است که طرح مرمتی آن تمام شده است. این طرح احتیاج به اصلاح دارد که در این جلسه بررسی می‌شود و صاحبان طرح نیز حضور خواهند داشت تا از طرح خود دفاع کنند.»

به گفته چیت ساز قلعه شوش پس از انجام مراحل مرمتی از یک اقامت شبانه خارج شده و به محلی پژوهشی برای پژوهش گرانی که به شوش می‌آیند تبدیل می‌شود. در عوض قرار است که ساختمان نیمه کاره شهرداری که به ساختمان ترمینال شهرت دارد پس از اتمام مراحل ساخت و خرید از شهرداری محل استقرار شود.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شوش همچنین درباره مرمت اشیاء انبار شده از کاوش ایرانی‌ها و فرانسوی‌ها به CHN گفت: «ساماندهی و مرمت این اشیاء جزء برنامه‌های سال 87 است که در 19 آبان تصمیم گیری نهایی در مورد آنها و شیوه حفاظت شان گرفته می‌شود.»

مرمت کاخ شائور نیز از دیگر برنامه های سال 87 است
کاخ شاوور، کاخ اردشیر دوم هخامنشیچیت ساز دراین باره به CHN گفت: «مرمت ستون‌ها، ساماندهی و پاکسازی محوطه از زباله و خار و خاشاک و علف های خودروی و همچنین ایجاد اطاقک نگهبانی از جمله برنامه های سال 87 است.»

ساماندهی استخوان‌های حیوانی و انسانی به‌دست آمده از کاوش های باستان شناسی نیز از برنامه‌های امسال پایگاه پژوهشی است. چیت ساز درباره ساماندهی شهر پانزدهم که محوطه‌ای ایلامی محسوب می‌شود به CHN  گفت: «احسان یغمایی، باستان شناس قدیمی سازمان میراث فرهنگی که پیش از این نیز در شهر پانزدهم کار کرده است، پاکسازی این محوطه باستانی را بر عهده خواهند داشت و قرار است پلان مشخصی از دوره ایلامی در شوش به این وسیله بدست آید.»

چیت ساز همچنین درباره طرح مرمتی کاخ آپادانا داریوش به خبرنگار میراث خبر گفت: «این کاخ قرار است مورد مطالعه قرار گیرد و از طریق خرده سنگ های باقی مانده و جا نمایی آن‌ها، چند تا از ستون های آپادانا را بازسازی کنیم و به این ترتیب شکل و شمایلی به این کاخ با شکوه هخامنشی بدهیم.»

پایگاه میراث فرهنگی شوش برای انجام برنامه های پژوهشی خود تقاضای 900 میلیون تومان بودجه دارد. چیت ساز در این باره به CHN گفت: «بخشی از این بودجه را استان خوزستان و بخشی دیگر را تهران تقبل می‌کند.امیدواریم بتوانیم امسال برنامه ریزی‌های انجام گرفته را به سرانجام برسانیم.»

همچنین قرار است تا عرصه شهر باستانی شوش که به تازگی و طی گمانه زنی‌های باستان شناسی 1200 هکتار معرفی شده است، مورد بررسی نهایی قرار گیرد.


حسن ظهوری - خبرگزاری میراث فرهنگی 

دسته بندی: