آیا از نشست آسیب شناسی باستان شناسان شورای باستان شناسی بیرون می‌آید؟

سومین نشست آسیب شناسی باستان شناسان خوزستان در حالی برگزار شد که اینبار نیز رسانه ها و دوستداران میراث فرهنگی در خوزستان حضور نداشتند.

قدر مسلم سومین نشست آسیب شناسی باستان شناسان خوزستانی به این دلیل برگزار شد تا محمود میر اسکندری رئیس پژوهشکده باستان شناسی کشور در دیداری با تعداد اندکی از باستان شناسان شاغل در اداره کل و آزاد در جریان شرایط باستان شناسی قرار بگیرد.

این نشست که عصر روز دوشنبه چهاردهم شهریور در مجتمع باغ معین اهواز برگزار شد فرصتی بود تا افرادی چون محمود میر اسکندری،چایچی، قزلباش،محسن حسینی،علی رضا پیمانی، لقمان احمدزاده شوهانی، علی بویری منجی، محمد شیخ،مهدی امیدفر، رکنی، مکوندی، عبدالهی، مجید سروش، میراحمدی، طاهری پور، محمد اسکندری، جلیل رحمانی، حمزه رشیدی و...خانم ها پاپی، گوهرتاج گودرزی، آزاده تراکمی،خدیجه ملامیرزایی و... به تبادل نظر بنشینند.

ظاهرا این نشست مقدمه ای برای تشکیل بنیادی به نام باستان شناسان خوزستان است که در سه جلسه گذشته خود که اینبار از تشریفات اداری برخوردار بود پرویز پورفرخی مدیر کل میراث فرهنگی خوزستان نیز همچون جلسات قبل حضور فعالی داشت و خانم خسروی و آقای مکوندی مجری گری جلسه را بر عهده داشتند.

حضور پررنگ روابط عمومی میراث فرهنگی خوزستان برای عکس برداری و تصویربرداری به منظور بهربرداری از این نشست می تواند تبدیل به فرصتی برای انتشار مشروع تمام مسائل مطرح شده در نشست مورد نظر باشد که متاسفانه این اطلاع رسانی به منظور شفاف سازی ظاهرا هیچگاه به وقوع نمی پیوندد.

نبود غلامعلی باغبان از باستان شناسان خوزستانی و رئیس اداره میراث فرهنگی دزفول و مدیر پایگاه شوش که قطعا باعث می شد پرسش هایی را درباره شوش به همراه بیاورد محسوس بود. البته با توجه به علاقه بسیاری دیگر از باستان شناسان خوزستانی برای حضور در چنین نشستی از آنها دعوتی به عمل نیامد.

بی شک برگزاری نشست آسیب شناسی باستان شناسان خوزستان فرصت خوبی است برای محک زدن ، تبادل نظر، انتقال تجربه، بالا بردن کیفیت باستان شناسی، مطرح کردن مباحث باستان شناسی در سطح رسانه ها و انجمن های دوستدار میراث فرهنگی، آشنایی مسئولین با حساسیت های کار باستان شناسی و... اما اداره کل میراث فرهنگی خوزستان تاکنون ترجیع داده است که در حدواندازه همین نشست های محدود قدم بردارد.

عمده مسائلی که در این جلسه مطرح شد انتظارات از جامعه باستان شناسی، نبود بودجه در حوزه باستان شناسی، اخلاق باستان شناسی، مشکلات استعلام های باستان شناسی، تشکیل اتاق فکر باستان شناسی، کاربرد جی ای اس در باستان شناسی و... بود.

شهر: 
دسته بندی: