آموزش و پرورش ملزم به رعايت حريم كاخ آپادانا شد

سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان رعایت ارتفاع مجاز را در ساخت پیش دانشگاهی در حریم شهر محوطه باستانی و كاخ آپادانا را الزامی دانست.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان گفت:«بر اساس توافق بین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان و سازمان نوسازی مدارس، از ارتفاع مجتمع پیش دانشگاهی در حریم كاخ آپادانا دوطبقه كاسته می‌شود .»

یك مجتمع پیش دانشگاهی توسط آموزش و پرورش در حریم كاخ آپادانا در حال ساخت است كه به گفته سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان(تاریانا) هم‌اكنون بدون رعایت ارتفاع مجاز در حریم كاخ و محوطه شوش ،ساخت آن ادامه دارد.

در همین حال "صادق محمدی"، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان در گفت و گو با CHN عنوان می كند ساخت و سازی كه ارتفاع آن حریم كاخ را تهدید كند انجام نشده و براساس توافق های انجام گرفته آموزش و پرورش موظف به رعایت حریم هوایی محوطه شوش و رعایت ارتفاع مجاز این حریم است.

وی همچنین با تاكید بر لزوم حفظ حریم آثار تاریخی شوش و به ویژه كاخ آپادانا به CHN می‌گوید:«بر اساس توافق های به عمل آمده، این مجتمع تنها با كاهش دو طبقه ، اجازه ادامه ساخت دارد.»

شوش كهن ترین شهر جهان است كه حدود 5 هزار سال پیش از میلاد به عنوان كانون مذهبی ساكنان دشت اطراف بنیاد نهاده شد . نخستین كسی كه ویرانه های شوش باستان را باز شناخت بنجامین بن جناح خاخام كلیمی بود كه بین سالهای 1163 و 1173 میلادی برای بررسی وضعیت كلیمیان در ایران به سر می برد. وی هنگام زیارت دانیال نبی(ع) از تپه های باستانی شوش نیز دیدن كرد .

عملیات اكتشاف باستان شناسی در شوش از سال 1850 میلادی آغاز گردید وچندین مرتبه ادامه یافت كه حاصل آن كشف آثار با ارزش وشكوهمندی از تمدن وفرهنگ اقوام ایلامی،هخامنشی واسلامی بوده است . از دیدنیهای این شهر می توان موزه شوش، بارگاه دانیال نبی(ع) ، كاخ شائور تپه های باستانی وقلعه شوش را نام برد.

شهر شوش در طول تاریخ بارها مورد هجوم قرار گرفت . نخستین بار آشور بانی پال امپراطور آشور آن را تخریب و سپس به دست اسكندر غارت شد .


زهرا كشوری- خبرگزاری میراث فرهنگی

دسته بندی: