«بند خاک» شوشتر را دیگر نمی‌توان دید

عضو انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوشتر بند خاک را یکی از مجموعه سازه‌های باستانی و اصلی از حلقه آبی این شهرستان معرفی کرد.

خادمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان بیان کرد: بند خاک واقع در غرب شوشتر و در مسیر ورودی جاده اهواز به شوشتر پس از پل لشکر یکی از مجموعه سازه‌های باستانی و اصلی حلقه آبی این شهرستان می‌باشد که ثبت جهانی شده است.

وی افزود: تنه اصلی بند خاک ساخته شده از سنگ ملات و ساروج است و به 2 قسمت تقسیم می‌شود که قسمت اول یا اصلی آن دارای پنج دهانه است. همچنین این بند دارای ستون‌هایی به ارتفاع حدود 33/1 متر و طول هر دهانه حدود 72/1 متر است که وجه تمایز آن در گذشته به خاطر وجود همین ستون‌های خاکی در اطراف آن بوده است.

او با اشاره به وجود دیواره انحرافی در چند متری دهانه بند که آثار آن تا دهه‌های گذشته قابل مشاهده بود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ظاهری از نمای بیرون بند خاک قابل مشاهده نیست اما زیرسازه این بنای منحصر به فرد همچنان موجود است که به نظر می‌رسد تا دوره اسلامی نیز از آن استفاده می‌شده است.

خادمی بیان کرد: این بند مانع از جاری شدن نهر داریون در هنگام طغیان رودخانه به سمت باغات اطراف می‌باشد. همچنین آب را از نهر داریون گرفته و به سمت پل بند لشکر و بند رقط هدایت می‌کند.

عضو انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوشتر یادآور شد: بند خاک همانند بسیاری از بناهای قدیمی شوشتر به علت‌های مختلف بارها تخریب و دوباره مرمت شده است.

شهر: 
دسته بندی: